Tag Archives: Great Games

Five Great District Semi-Final Games for Wednesday

11 Mar

Class A

Saginaw Arthur Hill (18-3) vs. Saginaw (13-6) 6:00 PM @ St. Johns

Outlook: Could this be the last time these two bitter rivals meet?  Also, Arthur Hill stud Eric Davis has never gone past the districts in the playoffs.  Saginaw has defeated Davis’ Lumberjacks the past three years.

U of D Jesuit (17-3) vs. Detroit Renaissance (13-7) 5:00 PM @ Renaissance

Outlook: Take Renaissance’s record with a grain of salt.  The Phoenix have won nine of their past ten games, while U of D Jesuit has played arguably the best non-conference schedule of any team in the state.  By the way, keep an eye on the point guard battle here.

Class B

Detroit Community vs. Southfield Bradford (15-6) 6:00 PM @ Livonia Clarenceville

Outlook: Community has the roster to succeed in March, though, periodically the Hurricanes underachieve.  Perhaps a first-round draw against the Charter School Conference champion Bulldogs is the spark Community needs to garner post-season momentum.

Detroit Henry Ford (14-5) vs. Detroit CMA (14-5) 7:30 PM @ Livonia Clarenceville

Outlook: Ford is and has been a legitimate Class B contender for sometime, led by senior Josh Davis and junior floor general James Towns.  CMA will wish to continue what already has been a monumental season in school history.  First place in the PSL’s division two, combined with eye-catching victories against Warren De La Salle and Detroit Community in December.

Class C

Warren Michigan Collegiate (15-5) vs. Mt. Clemens (15-5) 5:30 PM @ Madison Heights Madison

Outlook: Not the most hyped or pretty match-up, but for a Class C district semi-final on the state’s east side, this is as best it gets.  If you were to think Mt. Clemens would win double-digit games following a coaching change and multiple players leaving a year ago, you would need your sanity checked.  Their opponent, Collegiate, finished with an above .500 regular-season record  for the first time in four years.

Great Games For The Final Week Of The Season

2 Mar

Tuesday March 3rd

Pershing (9-8) @ Consortium (12-5)

Outlook: Consortium has won four out of their past five games, and might be peaking at the right time of the year in Class B.

Mt. Clemens (13-5) @ University Prep (12-5) 6:30 PM

Outlook: Mt. Clemens won the MAC Blue Division, while University Prep fell just short of the Charter School League crown in the championship game.

Detroit Edison (12-5) @ Melvindale ABT (9-9) 6:30 PM

Outlook: Not the typical ABT season by Gator standards.  But expect a close game against a young, but talented, Edison squad.

Southfield (9-9) @ North Farmington (15-3) 7:00 PM

Outlook: In the pre-season, this looked like the game to decide the OAA Red.  Southfield has stumbled, yet battled valiantly against the Raiders on January 12th, losing a six point game.  The Michael Flowers and Billy Thomas matchup on the perimeter will be intriguing.

Muskegon Heights (10-5) @ Shelby (18-0) 7:30 PM

Outlook: Two Class C powers meet in what could be only their first meeting of the month.

Pontiac  (11-5) @ Troy Athens (10-8) 7:00 PM

Outlook: Athens scored a key victory against Oak Park last week, and could secure the OAA White outright by Thursday.  A Pontiac victory would place the Phoenix in a two-way tie  with two divisional games remaining.

Thursday March 5th

Rochester Adams (12-6) @ Clarkston (18-0) 7:00 PM

Outlook: Adams has the perimeter shooting to keep up with Clarkston.  The Highlanders and Wolves could potentially play twice in eight days as the two are in the same district.

Detroit Edison (12-5) @ University Prep (12-5) 7:00 PM

Outlook: Huge week for both teams wanting to conclude the regular season strong with momentum entering the playoffs.

Cesar Chavez (14-0) @ Monroe St. Mary (14-3) 7:00 PM

Outlook: Chavez receives their first challenge of the year, Class C contender St. Mary.  The senior Aztec Eagle guard trio of Robert Walton, Marcellus Pittman, and Kylynn Willis meet the dynamic duo of Byrce Windham and Stephen Umfress.

Muskegon (18-1) @ River Rouge (14-4) 7:00 PM

Outlook: Not the same Rouge team Muskegon rolled over a year ago.  Both teams are primed for deep runs in March.  River Rouge forward Jalin Gibson will need to win his individual assignment against Deyonta Davis if Rouge is to spring the upset.

Plymouth (14-5) @ Walled Lake Western (18-1) 7:00 PM

Outlook: Plymouth and Western each won their respective conferences of the KLAA, Plymouth the Kensington and Western the Lakes.  Now the two meet for the association title.  Walled Lake Western will need to compensate for the shooting of 6’3″ senior Josh Reynolds, while Plymouth will need to limit the dynamic playmaking ability of Jerald Booker.

Ann Arbor Huron (16-2) @ Ypsilanti Lincoln (10-7) 7:00 PM

Outlook: Lincoln has been a disappointment, while Huron has achieved exactly of what was expected of them.  On an individual basis, plenty of talent will be on display here.

Friday March 6th

Pontiac (11-5) @ Oak Park (9-6) 7:00 PM

Outlook: If Athens stumbles twice before Friday, this one could be for the OAA White title.  Pontiac won earlier in the year 60-49.

Saturday March 7th

Operation Friendship @ Calihan Hall

Renaissance (11-7) vs. St. Mary’s (10-9) 12:00

Outlook:  Renaissance has not played since the PSL city championship game.  Key match ups will be on the perimeter.  Renaissance’s Justin Turner, Daryl Smith, and Richard Talley against CJ Wilson, Jalon Bailey, Jason Boswell and Lamon Mathison for OLSM.

University of Detroit Jesuit (17-2) vs. Western (17-0) 2:00 PM

Outlook: The exact reason for to why the Operation Friendship was reinstated, to find out the best team in Detroit.  Western has been ranked number one since December and feature four players 6’6″ and taller, to go along with six guards the Cowboys can rotate in their lineups.  To counter, U of D has the best pure point guard in the Midwest, junior Cassius Winston.  This may be the first meeting between the two, as a potential semi-final date looms on the horizon.

 

 

Great Games February 23rd Through March 1st

23 Feb

The last full week of the season.  The first week in March for the most part is negated by girls playoffs commencing.

Tuesday February 24th

East Kentwood @ Hudsonville
Outlook: OK Conference Red Division game.  East Kentwood has already clinched. Regardless, Hudsonville will be eager to spring the upset.  As the Eagles dropped a six point decision in late January.

Southfield (9-7) @ Southfield Christian (13-3) 7:00 PM
Outlook: Southfield has stumbled to meet pre-season expectations as possibly surfacing into a Class A contender from Oakland County.  The Blue Jays meet Christian at the worst possible time, the Eagles have won 12 out their last 13 games, and are primed for a deep and meaningful run in Class C.

Warren De La Salle (8-9) vs. U of D Jesuit (15-2) @ Marian 7:30 PM
Outlook: Disregard records when these two meet, as over the past three to five years, this rivalry has been one of the best in the state.  Jesuit will be favored, but with a trip to Calihan Hall for the CHSL finals on the line, expect a tightly contested outcome.

Wednesday February 25th

Detroit Consortium (10-4) @ Flint Beecher (15-1) 7:00 PM
Outlook: Beecher thus far is the team to beat for Class C supremacy.  Their lone loss came to a ranked Detroit Henry Ford team on a neutral court in the middle of January.  On the other hand, Consortium is still looking for their identity.  A week with two important games will be telling if the Cougars are a legitimate force in Class B.

Plymouth (12-5) @ Westland John Glenn (9-8) 7:00 PM
Outlook: Fresh off a huge victory against Salem, Plymouth heads to John Glenn for KLAA Kensington Conference semi-final action.  John Glenn won the conference last year, and the winner will play either Livonia Churchill or Livonia Stevenson Saturday night.

Southfield Bradford (12-5) vs. Chandler Park (11-6) 7:00 PM
This is one semi-final of the Charter School Conference playoffs, the other is University Prep vs. Old Redford.  Chandler Park took the lone meeting of the year January 30th against Bradford 50-42.  Bradford will have plenty to prove in this one, as the Bulldogs lost to CPA last season in the league championship game.

Thursday February 26th

East English Village (13-4) @ Taylor Kennedy (14-2) 6:00 PM
Outlook: EEVP will look to find momentum heading into the playoffs after a disappointing semi-final loss to Renaissance. While Kennedy will take a break from the Downriver League and put their stellar record against a top 20 opponent.

Friday February 27th

North Farmington (15-2) @ Clarkston (17-0) 7:00 PM
Outlook: The rematch.  Clarkston went to North Farmington and handed the Raiders their first loss of the season February 4th. North Farmington, however, only sits behind the Wolves one game in the OAA Red.

Detroit Cornerstone (8-5) @ Detroit Edison (12-3)
Outlook: The second of two meetings in an eight day span.  Cornerstone pummeled Edison 80-56 last Thursday.  But if anything has been learned this year in high school basketball, the odds of beating a team twice are extremely difficult.

Milan (16-2) @ Monroe St. Mary (13-2) 7:00 PM
Outlook: Twice in less than a week the Big Reds and Falcons meet.  The Saturday prior, Milan defeated St. Mary 54-43.  A Big Red win would clinch the Huron League title outright.

New Haven (17-0) @ Mt. Clemens (12-4) 7:00 PM
Outlook: Though they have stumbled recently, New Haven has remained perfect.  Undfeated and ranked number one in Class B.  Surprisingly, Mt. Clemens has found a way to remain competitive after a mass exodus of players and coaching changes from a year ago.  The Bathers lead the MAC Blue with a record of 9-2.

Oak Park (11-4) @ Troy Athens (9-8) 7:00 PM
Outlook: Athens’ record is deceiving because the Redhawks are in a three-way tie for first in the OAA White with Oak Park and Pontiac.  Oak Park won 60-49 on February 4th.

Charter School Conference Championship TBA

Saturday Februray 28th
KLAA Lakes and Kensington Conference Championships TBA

Sunday March 1st
Catholic League A-B and C-D Championships TBA @ Calihan Hall

Great Games February 16th-21st

16 Feb

Tuesday February 17th

Detroit Allen Academy (8-7) @ Detroit Consortium (8-4) 7:00 PM

Outlook: A growing charter school rivalry in Detroit that has been relatively even the past four seasons.  Consortium defeated Allen last year in the Class C state playoffs.

Detroit Community (11-4) @ Detroit Cornerstone (7-4) 7:00 PM

Outlook: Community destroyed Cornerstone 78-45 January 6th.  But the Wolves did not have the services of junior Derrik Jamerson and sophomore Jamal Cain, two studs in their respective classes.

Haslett (12-3) @ Lansing Catholic (9-6) 7:00 PM

Outlook: CAAC crossover of first place teams.  This won’t be the last time these two meet before the season is over.

Hamtramck (10-2) @ Warren Michigan Collegiate (12-3) 7:00 PM

Collegiate has been a surprise thus far in Class C and in the Charter School League, while Hamtramck beat Class B top ten Detroit Community last Thursday.

Auburn Hills Avondale (12-3) @ West Bloomfield (13-1) 7:00 PM

Outlook: West Bloomfield sits atop the OAA Blue, with Avondale one game behind.  The Lakers beat Avondale 56-48 January 23rd.  However, Avondale has won six straight since then.

Thursday January 19th

Detroit Edison (11-3) @ Detroit Cornerstone (7-4) 5:30 PM

Outlook: The first of two meeting between these schools in the month of February.  Edison is predominantly underclassmen oriented, but have shown no signs of youth the past month, winning by an average margin of 15 their previous five games.

Detroit Allen Academy (8-7) @ University Prep (10-4) 7:00 PM

Outlook: Allen head coach Craig Covington has turned around his Wildcats from what was a disappointing 1-4 start into an above .500 squad, and will look to keep the momentum rolling as March comes closer.

Friday January 20th

Stevensville-Lakeshore (15-1) @ Benton Harbor (13-4) 7:00 PM

Outlook: After losing in late December, Lakeshore has won 12 in a row, including a 62-42 decision against the Tigers on January 16th.  First place will be on the line in the Southwest Conference West Division.

Salem (13-3) @ Plymouth (11-5) 7:00 PM

Outlook: The most intriguing game of the first round of KLAA playoff games.  Salem went 9-1 in the Kensington Central Division while Plymouth had a 6-4 record in the South.  Although Salem does have a better overall and league record, Plymouth will host.  Which in reality isn’t much of a home court advantage, the schools are less than half a mile apart.

Western (16-0) vs. Renaissance (11-6) 7:30 PM @ Calihan Hall

Outlook: It’s been quite a season for Renaissance.  On January 20th, the Phoenix found themselves 1-4 in league play.  Since then, Renaissance has won seven consecutive games.  Their opponent, Western, has had no troubles the entire year as a whole, much less the PSL.  The Cowboys defeated Renaissance 58-41 January 13th.  However, junior standout Justin Turner was recovering from an injury and senior guard Daryl Smith had not gained eligibility yet after transferring from Detroit Community.

Flint Northwestern (12-1) @ Flint Southwestern (10-4) 7:00 PM

Two Class B powers from Flint meet in what will be an important game for the Saginaw Valley South.  Northwestern has been a surprise the entire year, while Southwestern has rebounded from a 1-4 start, including an 11 point loss to Northwestern on December 18th, to win nine of ten games.

Pontiac (9-4) @ Oak Park (8-4) 7:00 PM

The OAA White is a three team race between Pontiac, Oak Park, and Troy Athens, all with records of 4-1 in league play.  Oak Park was projected to run and hide with the division in the pre-season.  Not to say the Knights have failed this expectation, Pontiac has surfaced from no where.  Led by one of the most respected coaches in Michigan, Ben Kelso, Pontiac defeated the Knights 60-49 on January 29th.

Lansing Everett (13-2) @ Grand Ledge (15-0) 6:00 PM

Outlook: The biggest game of the year in the CAAC Blue.  If Everett wins, it will force a tie a top the division and both teams will have records of 10-1 with the Vikings having two remaining divisional games against sub .500 teams.  A win for Grand Ledge would clinch at least a share of the division title.

Saturday February 21st

Monroe St. Mary (11-1) @ Milan (14-2) 6:00 PM

The highly anticipated Huron League showdown was delayed in early February.  Both were en route to an undefeated matchup.  However, St. Mary fell to Riverview February 6th by one point.  Because of the delay, these two will meet twice in a calendar week.  The next matchup will be Friday February 27th.

Brother Rice (11-4) vs. Notre Dame Prep (11-4) 5:30 PM @ Marian

Aside from identical records, both teams made statements in their respective divisions last week.  Brother Rice upended top 5 ranked U of D Jesuit, while Notre Dame Prep bettered top 25 Detroit Loyola.

 

 

Great Games February 9th-13th

9 Feb

Monday February 9th

Old Redford (8-3) @ Pontiac (7-4) 7:00 PM

Outlook: Both team’s have been relative surprises in their respective leagues. Redford sits alone top of the Charter School League, while Pontiac is tied for first with Oak Park and Athens in the OAA White.

West Bloomfield (11-1) @ Rochester Hills Stoney Creek (10-3)

Outlook: West Bloomfield leads the OAA Blue, while Stoney Creek has lost two out of their last three.

Tuesday February 10th

Kalamazoo Central (14-1) @ Benton Harbor (12-3) 7:00 PM

Outlook: Southwestern Conference crossover with both team’s having Breslin Center aspirations.

Flint Northwestern (12-0) @ Flint Beecher (12-1) 7:00 PM

Outlook: Classic Flintown rivalry renewed.

Muskegon Heights (8-4) @ Grand Rapids Ottawa Hills (12-2) 7:00 PM

Outlook: Interesting non-conference game on the west side of the state.  Heights can make a run in Class C while Ottawa Hills has been one of Class A’s most surprising teams.

Canton (10-3) @ Livonia Churchills (10-4) 7:00 PM

Outlook: Battle for first in the  KLAA South with conference tournament seeding implications.

Utica Eisenhowe (9-3) @ Macomb Dakota (11-2) 7:00 PM

Outlook: Dakota has won 11 straight games since beginning the season 0-2, and have been even more state relevant since Jermaine Jackson Jr. and Charles Penn have gained eligibility.

Wyoming Godwin Heights (12-1) @ Otsego (11-2) 7:15 PM

Outlook: Good bet to say won’t be the last time these two Class B powers play again this season.

Fordson (10-3) @ Romulus (10-5) 7:00 PM

Outlook: Fordson gave all Romulus could handle the first time these two played, and will look to take control of the WWAC Blue.

Wednesday February 11th

Detroit CMA @ Detroit Renaissance 5:00 PM

CMA has been a sleeper in the PSL’s division two, now get their first true test against the Phoenix in the city playoffs.

Detroit Henry Ford vs. Detroit East English Village @ Detroit Renaissance 7:00 PM

Outlook: EEVP beat Ford on February 4th. This is the best of the PSL quarterfinal matchups.

Thursday February 12th

Ferndale University (10-2) @ Cornerstone (6-4) 7:00 PM

Outlook: Ferndale beat Cornerstone earlier in the year, but Cornerstone has won four out their last five.  By the way, Jamal Cain is a beast for Cornerstone.

Clarkston (14-0) @ Rochester Adams (8-4) 7:00 PM

Outlook: Clarkston is looking to run away with the OAA Red, but Adams has something to say in this one.

Friday February 13th

Dearborn Heights Crestwood (9-3) @ Redford Thurston (13-1) 7:00 PM

Outlook: Thurston leads the WWAC Blue at 8-0, Crestwood is second at 7-1.

Flint Beecher (12-1) @ River Rouge (10-3) 7:00 PM

Outlook: Rouge passed their first test of February, an OT victory against Romulus.  Now the Panthers face top five ranked Class C foe Flint Beecher.

Belleville (10-3) @ Romulus (10-5) 7:00 PM

Outlook: Battle for Hannan Road, enough said.

Saginaw Arthur Hill (12-3) @ Saginaw (9-5) 7:00 PM

Outlook: In all likely hood, the closing chapter on a historic middle of Michigan rivalry.

%d bloggers like this: